wtorek, 30 maja 2017

Onbuhimo czyli nosidło bez pasa biodrowego

Ostatnio testowaliśmy w rodzinie nosidło klamrowe bez pasa biodrowego czyli nowoczesnej wersji ONBUHINO (w skrócie onbu)

Onbuhino to nosidło miękkie, podobne w budowie do mei-tai.
Tradycyjnie zamiast pasów biodrowych posiada wszyte kółka, przez które przeplata się pasy naramienne. Taki typ nosidła wywodzi się z Japonii i jest tam tradycyjnie popularny. Przeznaczone głównie do noszenia dzieci na plecach.
Od jakiegoś czasu onbu jest szyte w unowocześnionych wersjach w Europie przez wiele firm i zdobywa sobie coraz większą popularność.

Znane mi marki szyjące onbuhino:
polskie:
Lenny Lamb
Keiki Hug
My Owl Town
niemieckie:
Fidella


W wersjach europejskich onbuhino:
- jest najczęściej szyte z materiałów chustowych (skośno-krzyżowych),
- zapina się na klamry (nie jest wiązane jak japońska wersja tradycyjna),
- często posiada systemy regulacji wielkości panelu (najczęściej szerokości - (zawsze w Lenny Lamb i Fidelli), rzadziej wysokości (wszystkie modele Fidelli)),
- jest przeznaczone dla dzieci samodzielnie siadających/
raczkujących (według mnie najlepiej chodzących, ponieważ
ułatwia to dodatkowo zakładanie nosidła ;) )

Każdy typ nosidła ma swoje plusy i minusy. W przypadku onbuhino są one inne niż w nosidłach z pasem biodrowym.

PLUSY
1. Brak pasa biodrowego = brak ucisku w podbrzuszu przy noszeniu na plecach. 
Ten atut może się sprawdzić bardzo np. w przypadku osób z przepuklinami, rozejściem kresy białej, kobiet w ciąży.
2. Małe i lekkie.
Po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca i zmieści do niedużej torebki. Dzięki temu bez żadnej straty dla miejsca w bagażu zabraliśmy 2 nosidła, zamiast jednego ;) .
3. Dobra pozycja dziecka.
Łatwo podwinąć miednicę i ułożyć nóżki. Dziecko ma duży komfort również w okolicy pleców. Układają się miękko, z możliwością swobodnego zaokrąglenia w czasie snu lub relaksu.
4. Łatwa regulacja wysokości ułożenia nosidła względem rodzica i dociągania.

MINUSY (a właściwie jeden minus)
Brak pasa biodrowego = rozłożenie ciężaru głównie na ramionach.
Przy długim noszeniu większego dziecka, ten fakt może być mocno odczuwalny. Powoduje to dyskomfort i przyjmowanie nieprawidłowej postawy. Osoba nosząca na plecach z czasem pochyla się do przodu, a nosząca z przodu pochyla się do tyłu. Szczególnie dotkliwie mogą to odczuwać ci, którzy decydują się nosić dziecko w onbu z przodu, a mają problemy z okolicą krzyżowo-lędźwiową kręgosłupa.

Żeby uniknąć niemiłych efektów obciążania swoich ramion i kręgosłupa warto zachować umiar w długości noszenia i nosić w onbuhino głównie na plecach, a z przodu raczej doraźnie, w sytuacjach specjalnych.

Testowaliśmy onbuhino dwóch firm - polskie Lenny Lamb i niemieckie Fidella
Nosidła różnią się między sobą kilkoma detalami.

1. Fidella posiada regulację szerokości i wysokości panelu, Lenny Lamb tylko szerokości. Efektem jest to, że Fidellę można tak wyregulować, że panel pasuje na 9-12 miesięczne dziecko a nawet pięcioletnie (w naszym przypadku). Lenny Lamb pasuje z kolei na maluchy 9-12 miesięczne i ma potencjał posłużyć maksymalnie do 3-3,5 roku (nasza młodsza córka miała niecałe 3 lata)
2. Wypełnienie pasów naramiennych - większe w Lenny Lamb, co podnosi komfort noszenia dla rodzica.
3. Kapturek - dłuższe paski w Lenny Lamb, co sprawia, że jest bardziej funkcjonalny.

To co zachwyciło nas w onbuhino to wolność jaką daje ten typ nosidła. Małe gabaryty, możliwość
noszenia dzieci poniżej roku i starszych, szybkość zakładania - to atuty, które sprawiają, że onbu może być świetnym wyborem dla osób aktywnych, mających ruchliwe dzieci pod opieką i w podróżach.

* Oczywiście nie polecamy karmienia dziecka w nosidle, pomijając bardzo specyficzne sytuacje, które rodzic bierze na swoją odpowiedzialność czyli wizytę z 3-latką na Bear Food Festival ;)

Więcej o tym typie nosidła możecie poczytać:
1. W nieocenionej i fachowej bazie wiedzy Patrycji Klimek Wierzbickiej na jej blogu Chustodzieciaki (bardzo szczegółowa recenzja Fidella Onbuhimo).
2. Na blogu Weroniki Szurko - mamy aktywnej i aktywnie noszącej czyli Budującej Mamy (tekst o wykorzystaniu onbu w praktyce dnia codziennego)

Onbuhino marki Lenny Lamb są dostępne do testowania i zakupu (nowe i używane), marki Fidella do testowania w sklepie internetowym/ wypożyczalni Przy Tobie